Buckinghamský palác

15. února 2016 v 21:41 | ASIM |  Královské paláce
Buckinghamský palácV tomto článku zavítáme do dnešního sídla královny, je jím bezesporu Buckinghamský palác, který má velmi zajímavou historii. Vím, že všechny nezajímá historie a mají radši ty vlastní zážitky, proto se budu snažit Vám tu historii zkrátit a pokud možno napsat tak, aby se to dalo číst a člověk u toho neusnul. Pojďte se se mnou podívat na jeden z nejslavnějších paláců v Británii, jak to s ním bylo kdysi, jak je to s ním dnes a jak jej vnímám já.
Buckinghamský palác je v současné době oficiálním sídlem britské královny, kterou není nikdo jiný, než Alžběta II. Nejdéle vládnoucí monarcha v historii Velké Británie (minulý rok trumfla královnu Viktorii). Nicméně ne vždy byl tento dům sídlem královny.
Buckinghamský palác se původně stavěl pro vévodu z Buckinghamu a oficiální název měl Buckinghamský dům (Buckingham house), postavil jej William Wind na místě vykřičeného domu, což je celkem paradox, že jeden z nejznámějších paláců světa stojí na místě, kde si lehké děvy vydělávaly na chleba. Každopádně, Dům byl postaven roku 1702 a měl podobu třípatrového bloku se dvěma křídly. Po jeho dokončení cca roku 1762 ho syn vévody z Buckinghamu, sir Charles Sheffield prodal králi Jiřímu III a tímto se dostal do rukou královské rodině. Tou dobou měl však dům sloužit pouze pro soukromé účely královské rodiny a to zejména pro královu choť Charlotte, oficiálním sídlem zůstal St. James´s Palace.
Tak se Buckinghamský dům využíval hlavně pro královnu choť a její rozmary až do nástupu královny Viktorie roku 1837, kdy nová mladičká královna Viktorie chtěla změnu, proto pro oficiální sídlo královské rodiny zvolila právě Londýnský Buckinghamský dům. Po přestěhování byl znatelný rozdíl mezi komnatami sloužícími královské rodině a těmi pro služebnictvo. Královské komnaty hýřily bohatstvím a okázalostí, zatímco ty pro služebnictvo byly v chátrajícím stavu, jako zanedlouho celý dům. Dobové texty říkají, že komíny kouřily tak, že ohně v krbech musely být uhašeny, proto byla v paláci velká zima. Královna Viktorie se na to již nemohla dívat a tak spolu s novomanželem, princem Albertem začala situaci v domě měnit. Rekonstrukce byly rozsáhlé a finančně i časově velmi náročné, ale díky včasnému zásahu (a pozdější změně personálu) se podařilo dům opravit, a co víc, předělat jej na palác, takový, jak jej známe dnes.
Poté, co královně Viktorii zemřel milovaný manžel se stáhla z veřejného života i z Buckinghamského paláce na Windsor nebo skotský Balmoral, pobývala také na Osborne house a Buckinghamský palác využívala jen zřídka.

Poté, co na trůn nastoupil Eduard VII v roce 1901, palác se znovu začal využívat jako královské sídlo, sídlo, které se využívá dodnes. Barvy, které převyšují jsou smetanově žlutá a zlatá a to zejména ve vestibulu, schodišti, galerii vstupní hale a také v tanečním sále.
Poslední větší stavební úpravou byla změna fasády a to z toho důvodu, aby se palác hodil s památníkem královny Viktorie. Během první světové války se paláci všechny bomby vyhnuly, ale druhá světová válka pro palác znamenala 7 náletů. Jednou byl nálet tak úspěšný, že puma dopadla na čtvercové nádvoří a vybila spoustu oken a to za přítomnosti krále Jiřího VI. A jeho ženy Alžběty. Za celou dobu druhé světové války byla vážněji poškozena "pouze" kaple a to roku 1940.
V roce 1999 vyšel dokument, který říká, že v paláci je 19 státních komnat, 52 ložnic, 188 pokojů pro služebnictvo (dnes již v dobrém stavu), 92 kanceláří a 78 koupelen (asi si hodně zakládají na hygieně).
Brány paláce se veřejnosti otevírají jen na dva měsíce v roce a to od roku 1993 a to proto, aby peníze za vstupenky pomohly financovat opravu vyhořelého hradu Windsor z roku 1992. Vstupenky lze koupit na pokladně v Green parku. Nicméně místností, které se veřejnosti otevřou je jen 20 a to vždy v době, kdy je královna na svém letním sídle v Balmoralu.
Moje zážitky:
Palác je nádherný, zakládají si také na tom, aby byly celoročně před palácem kvetoucí a naaranžované květiny. Pohled na palác je nádherný, je majestátný, obrovský a přepychový. Před palácem je nádherné sousoší královny Viktorie, k vidění určitě stojí také výměna stráží. Měla jsem také štěstí na to, že jsem byla u Buckinghamského paláce zrovna v den, kdy se oslavovalo vítězství války o Falklandy, a na balkóně stála celá královská rodina. Ovšem přišli jsme později a já viděla "už jen" královnu a prince Phillipa. Tu noc jsem nespala i přes obrovské vyčerpání po cestě. Celou noc jsem si říkala, že to prostě není možné, že to musel být klam… ale nebyl, viděla jsem jí, já ji viděla.
(vlastnoručně vyfoceno, bohužel se mi nepodařilo zastihnout královskou rodinu :-( )
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama