DOMOV

8. února 2016 v 16:24 | ASIM |  Témata týdne
Mí milí čitálisté...

Uplynul nějaký čas a odteklo již hodně vody, když jsem si řekla, že mi psaní vlastně hrozně chybí. I když nevím, jestli můj blog někdo čte, možná se tady jen mihnete a já o vás ani nevím. Najděte prosím ve svém nabitém programu půl vteřinky a klikněte na hvězdičku pod článkem nebo napište komentář, co se vám tu líbí, co se vám nelíbí nebo co byste přidali..

Každopádně, tématem tohoto týdne, který pro mě začal nepříliš slibně (kvůli přeinstalaci PC jsem přišla o heslo k blogu, jistě si uvědomujete jaká hrůza to je a jak jsem vyšilovala....) je DOMOV.

Domov pro mě od mého narození představovali mí rodiče. Domov bylo a stále je místo, kde mě obklopují lidé, kteří mě milují, kterým se mohu svěřit, kteří při mě stojí v dobrém i zlém. Domov je útočištěm před okolním zlým světem. Domov je pro mě místo, kde si na nic nemusím hrát, nemusím nic předstírat, ničeho se bát. Je to místo, kam se vždy ráda vracím.

Domov pro mě celý život byl byt 2,5 + 1 v Ostravě, kde jsem vyrůstala s mými rodiči a starším bratrem. Náš malinký byt byl i přes svých 68 metrů čtverečných tím největším místem na světě... Ale ne svým rozměrem, ale svou důležitostí. Domov nám dělaly maličkosti, kterých nebylo nikdy málo. Moje maminka si potrpěla na takové ty.... serepetičky, lapače prachu apod., které měla vystavené na poličkách nebo ve skříňkách, nepředstavujte si ale byt plný zbytečností, bylo jich tam dost, ale ne tolik, aby svou přítomností narušovaly chod domácnosti nebo snad naznačovaly nevkus obyvatele bytu.
Dodnes vzpomínám na den, kdy jsem se domů těšila nejvíce. Byl to pátek a mí rodiče se s bratrem vraceli z týdenního pobytu v Německu. Nemyslete si, nebyla to dovolená, šlo o pohřeb mého dědečka, který tam žil. Ve svém věku jsem nebya schopná se s touto ztrátou smířit a jít na pohřeb pro mě byl konec světa. Domluvili jsme se tedy, že já na ten týden zůstanu u babičky a naši s bratrem pojedou. To jsem ale ještě netušila, co na mě ten týden čeká....
Moje babička je dáma vskutku svérázná a důležitá (sama pro sebe)... Chodit ze školy ten týden pro mě znamenalo jít do.... peklo není úplně správný výraz, protože ať je babička jakákoli, najíst mi dala, ale... cesta ze školy pro mě ten týden byla zkrátka velmi náročná. Ten týden jsem byla vystavena několika zkouškám své vnučkovské vychovanosti a dodnes si myslím, že jsem obstála. Každopádně nic nepředčí ten moment, kdy babičce zazvonil telefon, že naši vjíždí do Ostravy. Nic, NIC by mě neudrželo být u ní byť o minutu déle.
Vyběhla jsem do chodby, hodila na sebe mikinu a obula boty a rozutíkala se k domovu (bylo to vskutku jen pár metrů). Babička si uvědomila, že musí našim zavolat, aby jeli rovnou domů a nestavovali se pro mě k ní, protože tou dobou, kdy spolu dohovořili, já stála před domem a třepajícíma rukama svírala rukávy mikiny.
Až ten okamžik přišel. Naše červené auto se objevilo za zatáčkou a já měla slzy v očích. Taťka, protože věděl, co jsem prožívala (přece jen, s babičkou vyrostl), vystoupil z auta jako první a běžel ke mě na okraj silnice, aby mě silně objal. Následovala jej moje milovaná maminka a po ní taky brácha. Jo já vím, je to scéna jako kdybychom se rok neviděli, ale v mém věku to takový malý rok byl. Poté, co jsem pomohla vynést zavazadla do bytu, jsme se posadili do našeho malého obýváčku a naši mi dali pár malých dárků, které mi přivezli. Všichni jsme byli přes radost ze shledání velmi zarmouceni, protože jsme věděli, že důvod našeho krátkodlouhého odloučení byl odchod dědečka. Dodnes si vzpomínám na okamžik, kdy jsem objala své rodiče. Věděla jsem, že nikdy nebude nic lepšího.

Po této zkušenosti pro mě byl domov ještě důležitějším místem. O pár let později, kdy se naše cesty s některými čley rodiny rozdělily, ať už chtěně nebo neštěstím, jsem se mého domova musela vzdát, i mé odstěhování a bydlení s přítelem jsem nevnímala tak intenzivně, jako když se na konci loňského roku stěhoval můj tatínek s přítelkyní do nového bytu. Znamenalo to navždy opustit TEN DOMOV, ten, který pro nás maminka vytvářela dlouhých 20 let mého života, ten domov, kde jsem dělala první krůčky, ten domov, kde jsem řekla svá první slova a kde jsem se vzpamatovávala ze svých pubertálních katastrof.
Navždy jsem tomuto domovu řekla sbohem a ač to bylo nesmírně těžké, žene mě dopředu to, že domov vlastně mám, ne ten, který pro mě vytvářeli mí rodiče, ale ten, který vytvářím já s přítelem pro nás a do budoucna pro naše děti.

Buďme rádi za to, že máme domov, dnes víc, než kdy jindy kvůli svým klientům vím, že ne vždy je to běžností.


ASIM
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zivot-s-knihami zivot-s-knihami | Web | 14. února 2016 v 20:40 | Reagovat

Moc pěkný článek, jsem ráda, že ses vrátila k psaní :). Ty bydlíš v Anglii?

2 ASIM ASIM | Web | 14. února 2016 v 20:52 | Reagovat

[1]: Bohužel nebydlím v Anglii, ale je to mým velkým snem. Měla jsem teď chvíli tvůrčí pauzičku, to je pravda, ale už mě od toho nic neodradí... :) Moc děkuji za komentář...

3 Luky Luky | E-mail | 5. června 2016 v 15:40 | Reagovat

Doporučuju Anglii tam se cítím víc doma než v Čechách už jen to jak se k sobě lidí v UK chovají máme se jako češi ještě hodně co učit.. :-(

4 ArleneRAL ArleneRAL | E-mail | 22. července 2017 v 19:06 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

5 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 12:10 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

6 DavidCox DavidCox | E-mail | 29. července 2017 v 3:02 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиудалим все ваши данные Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

7 Aaaucephype Aaaucephype | E-mail | Web | 29. července 2017 v 13:39 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

8 CarolynMen CarolynMen | E-mail | 4. srpna 2017 v 20:19 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

9 LeeannDef LeeannDef | E-mail | 11. srpna 2017 v 16:24 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708c

10 Hollymub Hollymub | E-mail | 3. září 2017 v 18:49 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>
Play with me my friends...

...

11 BethanyVdp BethanyVdp | E-mail | Web | 8. října 2017 v 23:52 | Reagovat
13 AlysonBxa AlysonBxa | E-mail | Web | 21. října 2017 v 6:40 | Reagovat
14 Charlesvonry Charlesvonry | E-mail | Web | 23. října 2017 v 14:04 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

Thesis Writing Service https://essayerudite.com/thesis-writing-service/

15 BethanyGjb BethanyGjb | 29. října 2017 v 4:15 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and complained about his wakefulness. I totally told him to <a href=https://about.me/brewnd>this</a> and deal with it.

16 BethanyShr BethanyShr | 11. listopadu 2017 v 4:30 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and complained about his insomnia. I totally told him to <a href=http://neptune.blackplanet.com/Kolton541/message/13676305>link</a> and deal with it.

17 ElvaZjl ElvaZjl | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 17:18 | Reagovat

Hey guys!!!
designs and builds specialty lines of lead oxide production equipment, material handling systems, battery related process machinery, parts, and accessories for the battery, pigment, glass, and chemical industries.  http://techbasys.com offers technical application and engineering services to help the customer acheive maximum benefit from their equipment and manufacturing processes.

18 MarcellaOlh MarcellaOlh | E-mail | 14. března 2018 v 20:56 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week month. Plus the university exams are getting, it will be a hell. I am already panicking maybe I should <a href=http://bookkeepingcertificationonline.com/kkk/buy-perscription-online>site</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

19 LesaYwz LesaYwz | E-mail | 21. března 2018 v 0:14 | Reagovat

Hey all! Lately I have been fighting with a lot of challenges. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=https://www.sauercompressors.com/typo3/text/modafinil-controlled-substance>click here</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

20 PhylisIts PhylisIts | E-mail | 20. dubna 2018 v 5:20 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and cried about his insomnia. I totally told him to <a href="http://www.supertalent.com/venders/super/does-phentermine-d-work.html">does phentermine d work</a> and deal with it.

21 PhylisRsw PhylisRsw | E-mail | 3. května 2018 v 3:00 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week summer. Plus the university exams are coming, it will be a torture. I am already freaking out maybe I should <a href="http://www.sklad-kadri.si/typo3/sysext/t3/best-place-to-buy-cialis.html">best place to buy cialis</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

22 LesaMbk LesaMbk | E-mail | 7. května 2018 v 18:37 | Reagovat

Hello everyone! Recently I have been fighting with a lot of challenges. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=http://www.buinzoo.cl/wp-content/uploads/media/how-to-get-diazepam>click here</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

23 LesaGvg LesaGvg | E-mail | 30. května 2018 v 1:11 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have a lot of of work to do next week semester. Plus the university exams are coming, it will be a hell. I am already freaking out maybe I should <a href=http://www.cokcu.com/sock/modafinil-review-reddit>modafinil review reddit</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

24 JamesNax JamesNax | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 20:44 | Reagovat

<a href=http://fei.girls-kzn.mobi>проститутки Казань</a>
<a href=http://fei.girls-kzn.mobi/individuals/>индивидуалки Казань</a>

25 Easy Payday Loan Easy Payday Loan | E-mail | Web | 9. října 2018 v 11:22 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">cash payday loans</a> direct payday loan lender <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>loans for students</a>

26 Direct Lender Loans Direct Lender Loans | E-mail | Web | 16. října 2018 v 20:52 | Reagovat

poor credit loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">compare payday lenders</a> credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>poor credit loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama