St. Paul´s Cathedral

13. února 2016 v 17:41 | ASIM |  Kostely a katedrály

St. Paul´s cathedralKatedrála v Londýnském City je druhou největší na světě. Kupole této majestátní stavby, jehož vrchol nezasáhla ani jedna bomba za druhé světové války měří 108 metrů a dnes je nedílnou součástí Londýna. Jaká je ale celá historie tohoto zasvěceného místa?


Historie této stavby sahá do roku 604, kdy byla založena Londýnská diecéze, jejíž katedrály vždy sídlily na Ludgate Hill a od nepaměti byly zasvěceny právě Svatému Pavlovi.

První katedrálu postavěli Sasové a byla ze dřeva, což se ukázalo jako velmi nekvalitní materiál, protože roku 675 vyhořela. Za dlouhých 10 let došlo k znovuobnovení katedrály, na jejíž výstavbu bylo použito opět dřevo - asi jim nestačilo jedno zklamání… Ovšem ani tato varianta nebyla tou vítěznou, vydrancovali ji Vikingové a nezbylo z ní vlastně vůbec nic.

Po nájezdu Vikingů se tehdejší stavitelé domluvili, že postaví druhou katedrálu, ale nyní na její výstavbu použijí z větší části kámen. Bohužel větší část z kamene nezajistila, že katedrála nelehne popelem v roce 1087. Stavitelé proto postavili třetí katedrálu, která je dodnes označována jako původní katedrála Svatého Pavla. Tuto třetí katedrálu stavěli Normané a práce na výstavbě trvala více než 200 let, bohužel větší část byla zničena při požáru v roce 1136.

Pro výstavbu zdí a nosných části byl sice použit kámen, ale střecha zůstávala dřevěná. Tato katedrála byla dostavěna roku 1240 a brzy poté zahájeny také práce na jejím rozšíření.

K vysvěcení katedrály došlo roku 1300, i když dokončena byla až v roce 1314. Tou dobou byla katedrála dlouhá 181 metrů a zapsala se jako nejdelší chrám v Evropě s nejvyšší věží (149 metrů).

V 16. století byla katedrála v hrozném stavu, chátrala a hnila. V katedrále Sv. Pavla došlo ke zničení interiérů, jejich výzdoby i křížové lodi, kaple, oltáře i márnice a jiných domů v okolí katedrály. Došlo k tomu za vlády Jindřicha VIII. a Eduarda VI. A postižena nebyla jen katedrála Sv. Pavla, ale i jiné církevní stavby a kláštery.

Psal se rok 1561 a silná bouře zasáhla celý Londýn. Při této bouři byla bleskem zničena věž, která následně nebyla opravena. Věřící opravu nepovolili, věřili, že za zničením stojí výraz božího hněvu.

Celá původní katedrála byla zničena při velkém požáru Londýna roku 1666, který započal v pekařství na Puding Lane v noci na 2. září. Poté, co se podařilo požár, který běsnil do 5. září 1666 uhasit, bylo zničeno více, než 13 000 domů, 87 chrámů, a spoustu dalších důležitých součástí města, mezi které patřila i katedrála Sv. Pavla.

Rekonstrukce a přestavby velkých památek města se v roce 1668 ujal Sir. Christopher Wren, jehož první dva návrhy na přestavbu katedrály neprošly, čekal tedy a upravoval svůj návrh na budoucí chrám. Wrenovy návrhy byly přijaty komisí roku 1675 a Wren, který z tehdejší katedrály nechal postavit chrám, nádhernou, majestátnou a mohutnou stavbu, je od té doby považován za průkopníka novodobého stylu. I když se první bohoslužby ve zrekonstruovaném chrámu konaly již 2. prosince 1697, chrám byl oficiálně dostavěn 20. října roku 1708, v den Wrenových narozenin, slavil je již po šestasedmdesáté.

Katedrála je vystavěna z vápence v barokním a renesančním stylu. Hlavní katedrála je inspirována bazilikou sv. Petra v Římě.

Chrám jako takový se nachází na východ od hlavního vstupu. Chrámová loď je dělena na 3 menší kaple. Hlavní prostor chrámu chrání nádherná kupolovitá střecha, která chrámu dodává svůj osobitý vzhled.

Čím je ale katedrála tak věhlasná jsou její ochozy. Hlavně ten šeptající. V Chrámu jsou celkem 3 ochozy - šeptající (whispering gallery), kamenný ochoz (stone gallery) a zlatý ochoz (golden gallery).

Právě Whispering gallery (šeptající ochoz) dělá z katedrály takovou senzaci. K whispering gallery vede 259 schodů. Vskutku nese zvláštní název, šeptající z toho důvodu, že pokud jsou dvě osoby naproti sobě, jedna něco zašeptá do zdi, druhá osoba to uslyší naprosto srozumitelně a zřetelně.

Další důležitou součástí katedrály je její krypta, v níž je více, než 200 památníků, kaple a pokladnice Řádu britského impéria. Právě sir Christopher Wren se stal prvním člověkem, kterého pohřbili právě v této kryptě roku 1723, na důkaz díků za to, že nechal postavit takový monument, jeden z dnešních symbolů Londýna. Dalšími pohřbenými v této kryptě se stali především a hlavně slavné a důležité osoby dějin spojeného království Velké Británie a Severního Irska, malíři, básníci, spisovatelé, politici…

Britská královská rodina využívá katedrálu zejména pro pohřby, ačkoli jednou udělali výjimku a konala se zde slavná svatba Lady Diany Spencer a prince Charlese.

V roce 2001 se zde konal také smuteční obřad obětem teroristického útoku z 11. září 2001.

Katedrála je celoročně přístupná veřejnosti. Cena jednotlivé vstupenky pro dospělého činí kolem 16,50 £.


Mé zážitky:

Katedrála Sv. Pavla se po mé první návštěvě interiéru stala nedílnou součástí "mého města". Interiéry jsou nádherně zdobeny a atmosféra se nedá popsat. Poté, co málem vypustíte duši, abyste se dostali do Whispering gallery vám výhled vžene slzy do očí a vyrazí dech. Výšlap poté na vnější kamenný ochoz skýtá dalších 271 schodů - dohromady tedy 530 schodů. Výhled z kamenného ochozu je však naprosto nepopsatelný. Zatímco z Whispering gallery koukáte na interiér z výšky 30 metrů, na kamenném ochozu se díváte na panorama Londýna. Tento výjev je mým nejoblíbenějším, fotografie ani obrázky nemají ani zdaleka takovou sílu, jako osobní zážitky. Katedrála Sv. Pavla se po odpoledni stráveném v ní, stala tou nejkrásnější a pro mě asi nejvzácnější památkou Londýnského City.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama