Bloguju, protože

26. července 2016 v 19:14 | ASIM |  Témata týdne
Ahoj všichni,
ano vím, ale kdybych zase měla psát, že se omlouvám, že jsem tu dlouho nic nenapsala, asi by se to už hooodně opakovalo.
No takže tohle s dovolením přeskočím :-).

Když jsem dnes po práci přišla domů (totálně vyšťavená, unavená a spocená) a zjistila, že mě čeká dělání večeře a skládání prádla, uvědomila jsem si, že mi psaní vlastně hrozně chybí. Už hrozně dlouho jsem nic nenapsala, kromě pár výzev a rozhodnutí o snížení nebo zvýšení dávek v práci... :D Což nepovažuji za posun v mé "blogerské kariéře" (i když žádná není...) Potom, co jsem udělala večeři, poskládala prádlo, utřela nádobí a uklidila klec mé andulce, jsem si konečně sedla a začala.

Takže bloguju, protože mě to baví, protože je to má chvilka na tok mých, někdy bláznivých, myšlenek. Bloguju, protože si pak připadám důležitá (ne, že bych byla nějaký narcis, nebo jiný druh jarní květiny, ale víte, co myslím, prostě když si to někdo přečte a nechá tu komentář - a nemyslím ty komenty typu HELLO! a další spamy, ale skutečné komentáře skutečných lidí, kterým se má tvorba líbí).
Bloguju, protože mi to trochu nostalgicky připomíná časy, kdy jsem začala, s nervozitou a třepajícíma rukama jsem ťukala do klávesnice a doufala, že vyplodím něco smysluplného. připomíná mi to těžkou fázi mého života, kdy jsem psaním utíkala ze světa reality do svého vymyšleného světa, což mi připomíná, že jsem na vážkách, zda další díl Moci mocí vůbec vydat, protože mám pocit, že to nikdo nečte, což mě mrzí, protože to je (podle mě) vrchol mého umu, takže pokud ode mě čekáte více, marně, zřejmě v sobě víc umu už nemám... jsem vysosaná. Mí klienti mě sosají dnes a denně!!

Chápu, že tenhle příspěvek v moři dalších nebyl asi dostatečně kvalitní na to, abyste zde zanechali hvězdičku (chtěla jsem napsa lajk - zblblá z facebooku) nebo komentář, ale věřte, že každý jediný komentář si čtu a nevěříte, jakou radost mi dělají.

Děkuji všem za přízeň a zase brzy..... pá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 26. července 2016 v 19:27 | Reagovat

Moc milý článek jsi napsala, myslím si, že každý člověk bloguje tak nějak pro to své vnitřní potěšení, aby se zbavil tíhy, podělil se o své strasti, nebo komediální historky, co se mu přihodili atd atd...každý z nás to dělá za podobným účelem, mám pocit (tím však nechci naznačit, že bych nás všechny házela do jednoho pytle!) :).

2 ASIM ASIM | Web | 27. července 2016 v 17:37 | Reagovat

[1]:Moc děkuji za komentář. Máš pravdu, každý bloguje, aby se o něco podělil a dal ostatním něco nového, nepoznaného, zábavného nebo strašidelného. Je dobře, že je nás tolik, alespoň si každý najde to své :)

3 ArleneRAL ArleneRAL | E-mail | 22. července 2017 v 14:00 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

4 ThesisWriting ThesisWriting | E-mail | Web | 26. července 2017 v 13:43 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

5 Aaaucephype Aaaucephype | E-mail | Web | 29. července 2017 v 13:38 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

6 Kinomanoxish Kinomanoxish | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 7:31 | Reagovat

На днях зырил http://www.xinfengpt.com/space-uid-41934.html. Можно и лучше, там в домашней странице указал ссылку.

7 Georgesaise Georgesaise | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 14:26 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>https hash mlm com, сетевой маркетинг описание</a>

8 Avito321reem Avito321reem | E-mail | 29. září 2017 v 16:04 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Мое почтение, дорогие друзья!</b>

Будем рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито сургут деньги под проценты
аккаунты авито с балансом
что значит номер подтверждён в аккаунте авито что делать
кроссовки нью баланс мужские купить в москве на авито
как получить деньги при продаже на авито в

9 AlysonExz AlysonExz | E-mail | Web | 25. října 2017 v 2:42 | Reagovat
10 Avito321reem Avito321reem | E-mail | 28. října 2017 v 12:18 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Рады будем предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито разные аккаунты
покупка с авито способ перевода денег
как пополнить кошелек на авито с сбербанка онлайн
как использовать номер телефона в авито в другом аккаунте
как восстановить аккаунт на авито если забыл пароль и логин и пароль

11 BethanyAen BethanyAen | 11. listopadu 2017 v 4:03 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and complained about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://www.twitxr.com/jackriley/updates/1818455/>interaction</a> and deal with it.

12 LesaEqt LesaEqt | E-mail | 12. dubna 2018 v 17:46 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have tons of work to do next week month. Plus the university exams are getting, it will be a hell. I am already being nervous maybe I should <a href=https://www.acom.us/kok/modafinil-vs-wellbutrin>site</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

13 LesaYde LesaYde | E-mail | 16. dubna 2018 v 5:55 | Reagovat

Hey everybody! Recently I have been struggling with a lot of hardships. Friends and doctors keep telling me I should consider taking pills, so I may as well <a href=http://www.mybrcc.edu/xyx/can-phentermine-affect-your-period.html>here</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

14 PhylisEmg PhylisEmg | E-mail | 20. dubna 2018 v 14:33 | Reagovat

Hi all! Lately I have been dealing with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href="http://www.supertalent.com/venders/super/buy-phentermine-375-mg.html">buy phentermine 375 mg</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

15 LesaZlr LesaZlr | E-mail | 3. května 2018 v 11:03 | Reagovat

Hey all! Lately I have been dealing with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking meds, so I may as well <a href="https://www.uni-due.de/zfh/events/uni/can-i-take-phentermine.html">can i take phentermine</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

16 LesaYrq LesaYrq | E-mail | 6. května 2018 v 0:29 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have a lot of of work to do next week summer. Plus the university exams are nearing, it will be a stretch. I am already being anxious maybe I should <a href=http://legianbeachbali.com/wbe/purple-xanax-for-sale>site</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

17 LesaDrc LesaDrc | E-mail | 11. května 2018 v 15:40 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and complained about his wakefulness. I totally told him to <a href=http://www.westernproducts.com/zaz/how-long-does-klonopin-take-to-kick>website</a> and deal with it.

18 PhylisFng PhylisFng | E-mail | 17. května 2018 v 23:45 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and cried about his anxiety. I totally told him to <a href=http://www.suomenrehu.fi/fail/accutane-damage>accutane damage</a> and deal with it.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama